понеділок, 9 січня 2023 р.

ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ ЗОНИ ОБСЛУГОВУВАННЯ DRM ПЕРЕДАВАЧА

 

При обчисленні можливої зони обслуговування DRM передавача у великому місті із неоднорідною щільністю забудови, як, наприклад, у м. Одесі за умови відсутності завад від інших передавачів можна користуватися типовим алгоритмом із певними зауваженнями:

1) Визначають кількість напрямків, за якими буде вестися розрахунок та визначається характер забудови міста в цьому напрямку.

2) У якості вихідного напрямку від передавача обирають напрямок на північ за мерідіаном. На цьому напрямку фіксують на відстані R0 опорну точку.

3) В залежності від характера забудови міста в даному напрямку визначається необхідне значення Емін.

4) Визначають напруженість поля, створювану DRM передавачем на відстані R0 за формулою:


де E1(R0) - напруженість поля на відстані R0 від передавача при ефективній потужності випромінювання 1 кВт; Ре – ефективна потужність випромінювання передавача, дБкВт.

E1(R0) визначається за графіком кривих розповсюдження радіохвиль в діапазонах НЧ та СЧ (обирається крива для відповідної носійної частоти)

4) Одержане за формулою (2) значення напруженості поля порівнюють із значенням Емін. Якщо DЕ = Е(R0) – Емін = 0, розрахунок закінчується. Границя зони обслуговування для даного напрямку знаходиться на відстані R0 від передавача. Якщо DЕ < 0, відстань зменшують, і процес обчислення повторюють. Якщо DЕ > 0, поступово збільшують відстань від передавача із кроком DR. Розрахунок ведеться доти, поки не зміниться на протилежний знак DЕ. По кільком значенням функції Е(R) при інтерполяції результату визначають R при DЕ = 0.

5) Змінюючи напрямок від вихідного з кроком Dy, для кожного напрямку знову визначають точку, для якої виконується вимога DЕ = Е(R) – Емін = 0. З’єднуючи точки плавною кривою, одержують контур зони обслуговування передавача.

Нагадаємо, що рекомендації приведено для випадку відсутності завад від інших станцій, або якщо вони достатньо незначні, щоб їх впливом можна було знехтувати. У випадку появи значних завад від інших станцій алгоритм розрахунку змінюється. В цьому випадку значення напруженості поля, створюваної передавачем, потрібно порівнювати із значенням не мінімальної використовної напруженості поля Емін, а використовної напруженості поля Евик [6, 11].

На границі зони обслуговування значення Евик рекомендується визначати наступним чином [11]:

де Езі – напруженість поля і-ї заважаючої станції;

Аі – захисне відношення за радіочастотою корисної станції при заваді від і-ї заважаючої станції;

N – кількість заважаючих станцій.

Необхідні значення захисних відношень за радіочастотою А визначаються в залежності від режиму передавання цифрового сигналу, рознесення носійних частот корисного і заважаючого передавачів, ширини смуги частот, що займають корисний і заважаючий сигнали і необхідної якості звучання. В документах МСЕ-Р надаються рекомендовані значення захисних відношень для різних комбінацій параметрів корисного і заважаючого сигналів [4, 12].

Проведемо згідно вказаної вище методики розрахунок зони обслуговування DRM передавача, встановленого в м. Одесі, за умови, що:

– ефективна випромінювана потужність передавача Pe дорівнює 10 кВт;

– частота носійного коливання fн дорівнює 1332 кГц;

– приймання здійснюється всередині приміщень.

Параметри цифрового сигналу відповідають вказаним в табл. 1.

Розрахунок будемо вести за п’ятьма напрямками, які визначаються відповідними кутами. За кут 0° приймаємо напрямок на північ. Результати розрахунку радіуса зони обслуговування разом із необхідними значеннями напруженості поля для відповідного

напрямку зазначені в табл. 3.

Контур зони обслуговування нанесено на карту міста: рис. 2, крива 1 (масштаб: в 1см – 2,5 км). На тому самому рисунку нанесено також контур зони обслуговування передавача з ефективною випромінюваною потужністю Pe = 7 кВт, але із застосуванням модуляції 16-КАМ при швидкості згорткового коду 0,62.

1 – використовується модуляція 64-КАМ та Pe = 10 кВт;

2 – використовується модуляція 16-КАМ та Pe = 7 кВт

Відзначимо, що при модуляції 16-КАМ знижується потік інформації, який можливо реалізувати у системі, але суб’єктивні експертизи показали, що навіть за таких обставин якість звуку при прийманні DRM сигналів виявилася більш високою, ніж при прийманні аналогових сигналів.








Немає коментарів:

Дописати коментар

Література

  1 Launch: BBC – Deutsche Welle in Europe on DRM Digital Radio www.drm.org/news 10.12.08. 2 Сети телевизионного и звукового ОВЧ ЧМ вещани...